Budowa własnego biurowca – dla wielu z nas przedsięwzięcie takie pozostaje wyłącznie w sferze marzeń, jednakże istnieją inwestorzy oraz całe grupy inwestorskie, które w taki właśnie sposób lokują swój majątek celem jego dalszego pomnażania poprzez wynajem czy też odsprzedaż przestrzeni biurowych i użytkowych. Uważamy, że przy stale rosnących cenach nieruchomości, jak również działek na których są one zlokalizowane, jest to rozwiązanie nadzwyczaj korzystne, zwłaszcza że biurowce cieszą się na przestrzeni kolejnych lat coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców pragnących otworzyć w nich swoje siedziby lub też filie swoich przedsiębiorstw.
Co jednak wziąć pod uwagę budując budynki biurowe? Przede wszystkim kluczowa okazuje się jej lokalizacja, bowiem jak doskonale wiadomo – nawet najpiękniejszy budynek ze wszelkimi udogodnieniami usytuowany na obrzeżach aglomeracji miejskiej może nie być w stanie na siebie zarobić, czy to z uwagi na dość kosztowne dojazdy do niego, brak niezbędnych sklepów i punktów usługowych cenionych zarówno przez przedsiębiorców jak i klientów, czy też niewystarczającą ilość mieszkańców i osób przyjezdnych pragnących korzystać z usług świadczonych przez osoby wynajmujące przestrzeń biurową w takim obiekcie.
Jeżeli już zadbamy o to, aby działka pod biurowiec mieściła się możliwie jak najbliżej centrum miasta lub też jego dzielnicy biznesowo-przemysłowej, kolejnym krokiem jest odpowiednie doposażenie obiektu, tak aby posiadał on wszelkie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej sprzęty, takie jak chociażby drukarki, skanery, komputery podłączone do wysokoprzepustowej sieci Internet, tablice i projektory. Pozwoli to nie tylko sprawnie komunikować się z konsumentami i partnerami biznesowymi, ale także organizować prelekcje i szkolenia, które to stanowią nieodłączny element pracy wielu zespołów, które na swoją siedzibę wybierają właśnie biurowiec.
Działka, na której postanowimy ulokować biurowiec nie powinna być także zbyt mała. Oczywiście, zakup ziemi może być na początku dość kosztowny, jednakże inwestycja taka szybko zacznie nam się zwracać, a następnie będzie już tylko na siebie zarabiać, jeżeli wraz z rozbudową samego biurowca zadbamy także o przygotowanie dla interesantów i osób wynajmujących odpowiedniej ilości parkingów (w tym podziemnych) i im podobnych udogodnień. Każdy inwestor decydujący się na ulokowanie swoich oszczędności w nieruchomościach powinien mieć w planach ich dalszy rozwój, modernizację, a także wygospodarować nieco środków na ewentualne naprawy i konserwacje, które w przypadku budowli używanej codziennie przez setki jeżeli nie tysiące osób są po prostu koniecznością.
Jeżeli wszystkie te aspekty rozważymy, a plany wdrożymy w życie, możemy być pewni, że biurowiec na przestrzeni kolejnych kilku lat zacznie generować niemałe przychody, a po odliczeniu wszelkich opłat, podatków i innych danin będziemy mogli cieszyć się wysoce satysfakcjonującym zyskiem pasywnym o charakterze stałym!