Dlaczego warto wybrać cementowe donice?
Donice cementowe charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości, są porowate i zapewniają dobrą izolację dla rośliny. Doniczki cementowe mogą nam posłużyć nawet przez kilka lat lub dłużej, gdy zasadzimy w nich roślinę. Cement będzie jednym z najtrwalszych materiałów, który możemy wybrać. Warto jednak mieć na uwadze to, że cementowe donice źle reagują na mróz i są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli upuścimy taką doniczkę z wysokości, prawdopodobnie pęknie.Kolejną zaletą donic cementowych jest tak zwana porowatość. Nieuszczelniona donica z cementu ma wewnątrz wiele porów, przez które sączy się woda. Oznacza to, że przez cementową strukturę donicy przelatuje więcej wody. Dlatego rośliny w niej zasadzone powinny być podlewane nieco częściej. Wyjątek stanowią dodatkowo uszczelnione donice cementowe.
Najważniejsza zaleta
Jednak najważniejszym aspektem związanym z donicami cementowymi jest solidna izolacja. Cementowa tekstura doskonale utrzymuje ciepło donicy. Dzięki izolacji z cementu gleba dłużej utrzymuje ciepło. Dlatego w takiej donicy najlepiej trzymać ciepłolubne sadzonki. Niektóre rośliny wymagają wysokiej temperatury do wzrostów. W takim przypadku powinniśmy postawić na donice z cementu. Dzięki nim można wydłużyć okres wegetacji roślin, nawet jeżeli na zewnątrz mamy niskie temperatury.
Z jakiego powodu warto postawić na donice ceramiczne?
Ceramika jest pewnego rodzaju marką premium wśród materiałów niezbędnych do stworzenia doniczki. W doniczce ceramicznej rośliny zazwyczaj rosną o wiele lepiej niż w tych wykonanych z plastiku, terakoty lub metalu. Głównym ku temu powodem jest fakt dotyczący tego, że donice ceramiczne doskonale wchłaniają wodę. Lepsza wchłanialność wilgoci sprawia, że gleba tak szybko nie wysycha. Dzięki temu nawet rzadziej podlewane rośliny w doniczce ceramicznej nadal będą miały mokrą glebę. Doniczki ceramiczne oferują także wysoki poziom ochrony przed temperaturą niekorzystną dla rośliny.Niektórym na pierwszy rzut oka wydaje się, że donice ceramiczne są tym samym, czym produkty terakotowe. Jednak to nie prawda. Donica ceramiczna jest zazwyczaj pokrytą warstwą lakieru. Dodatkowo powłoka spowalnia proces wysychania i pozwala roślinom dłużej utrzymywać wodę oraz składniki odżywcze.
Czy warto wybrać donicę ceramiczną?
Musimy jednak liczyć się z tym, że wiele wysokiej jakości donic ceramicznych nie posiada otworów odpływowych. Drenaż w doniczkach sprawia, że niektóre rośliny będą radziły sobie lepiej (szczególnie te hodowane wewnątrz domu). Bez drenażu w ceramicznej doniczce, korzenie rośliny mogą być zbyt długo zanurzone w wodzie, co doprowadzi do gnicia korzeni.Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem będzie donica wykonana z ceramiki pod warunkiem, że znajdziemy egzemplarz z otworami odpływowymi.