Nowoczesne systemy antypożarowe nie tylko mogą wcześnie ostrzegać o zagrożeniu, ale również je zminimalizować. Jak je wykonać?
System przeciwpożarowy, także określany jako system antypożarowy, jest rodzajem nowoczesnej instalacji bezpieczeństwa, której głównym zadaniem jest ostrzeganie o pożarach oraz ochrona w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego. W przypadku niektórych budynków wykonanie systemu tego typu jest obowiązkowe.
Jak zbudowane są systemy przeciwpożarowe?
W skład systemów przeciwpożarowych może wchodzić wiele współpracujących ze sobą elementów, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w obiektach. Zapewniają one dzięki temu właściwą ochronę mienia oraz osób.
Na system antypożarowy składają się przede wszystkim:
- Detektory – mają one na celu rozpoznawanie zagrożenia, na przykład mogą być to czujniki dymu, temperatury, ognia, które wykrywają, że w budynku pojawiło się zagrożenie.
- Centrala sterująca – jest najważniejszym elementem systemu, ponieważ to dzięki niej odbywa się zarządzanie wszystkim współpracującymi z nią elementami.
- Instalacja gasząca – składa się z rur doprowadzających do pomieszczeń wodę albo inne środki gaśnicze w celu gaszenia pożarów.
Warto wskazać, że system antypożarowy jest automatyczny, co oznacza, że będzie on uruchamiać się samodzielnie wtedy, gdy pojawi się zagrożenie. Wobec tego w przypadku, gdy detektory wykryją ogień czy dym, informacja jest natychmiast przesyłana do centrali, która następnie uruchamia instalację gaszącą w miejscach, gdzie rozwija się pożar.
Jednocześnie system może współpracować z innymi rodzajami systemów przeciwpożarowych, na przykład systemem sygnalizacji pożaru czy systemem powiadamiającym straż pożarną.
Gdzie montuje się systemy antypożarowe?
Tego typu systemy mają rozległe zastosowanie i są one używane obecnie w wielu budynkach, w których kluczowe jest uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Przykładowo system antypożarowy jest montowany w serwerowniach, biurach, obiektach handlowych, muzeach, galeriach sztuki, obiektach noclegowych, aby wspomnieć jedynie o niektórych miejscach jego zastosowania.
Jak wykonać system antypożarowy w budynku?
Aby wykonać system antypożarowy w budynku, najlepiej wybrać firmę, która ma duże doświadczenie w przygotowywaniu projektów oraz w montażu tego typu instalacji. Wówczas jej pracownicy mogą kompleksowo zająć się jego przygotowaniem, aby dzięki temu stworzyć sprawnie funkcjonujący system, który zapewnia szybką i skuteczną reakcję w razie zagrożenia pożarowego.
Warto pamiętać o tym, że najlepiej wykonać system antypożarowy na etapie wznoszenia budynku, ponieważ właśnie wtedy można poprowadzić łatwiej wszystkie niezbędne elementy. Oczywiście, możliwe jest to również w istniejących już obiektach, przy czym trzeba pamiętać, że konieczne są wtedy dodatkowe prace, na przykład związane z kuciem ścian pod instalacje albo z kładzeniem elementów instalacji natynkowo w specjalnych osłonach.
Pracownicy firmy wykonującej systemy przeciwpożarowe doradzą, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.