Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak działają wentylatory do przechowalni?

19 września 2022 wentylatory do przechowalni


Stosowane w przechowalniach wentylatory typu WORP to specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się do pracy w obiektach służących do długotrwałego przechowywania płodów rolnych. Ich najważniejszym elementem jest specjalny, aluminiowy wirnik, który znajduje się wewnątrz aluminiowego kołnierza. Element ten napędzany jest za pomocą silnika, który w razie potrzeby może pracować w sposób rewersyjny.

Zastosowanie wentylatorów WORP

Specjalistyczna konstrukcja wentylatorów WORP pozwala na sterowanie ich wydajnością. Z łatwością można je montować w budynkach, które narażone są na działanie wilgoci. Sprawdzają się one również wszędzie tam, gdzie pojawia się duże zapylenie i temperatura wynosząca do 40 stopni Celsjusza. Atutem wentylatorów jest możliwość uzyskania dzięki nim bardzo dużej wydajności pracy, która wiąże się z możliwością wygenerowania bardzo dużego ciśnienia roboczego. W razie potrzeby wentylatory do przechowalni płodów rolnych mogą też współpracować z falownikiem.

Elementy składowe wentylatora i ich charakterystyka

– Wirnik:

Jednym z najważniejszych elementów wentylatora WORP jest zaprojektowany w układzie rewersyjnym wirnik. Może on pracować w temperaturze od -20 do 40 stopni Celsjusza. Najczęściej składa się on z 4 – 12 łopatek, dzięki którym zapewnia właściwą wydajność tłoczenia powietrza.

– Obudowa

Wentylatory typu WORP posiadają aluminiową (rzadziej stalową) obudowę, która dodatkowo posiada specjalną podstawę pod silnik. Co ciekawe, wymiary kołnierzy wchodzących w skład obudów wentylatorów są zwykle normalizowane (PN-ISO 13351).

– Silnik

To serce każdego wentylatora. Zwykle wentylatory do przechowalni są napędzane za pomocą silników asynchronicznych i trójfazowych. Najczęściej są to jednostki charakteryzujące się bardzo wysokim stopniem ochrony IP55. Oznacza to, że są one dopuszczone do pracy w warunkach zarówno znacznego zawilgocenia, jak i zapylenia. Prędkość obrotowa tychże silników może wynieść nawet 1500 obrotów na minutę, zapewniając wentylatorowi wydajność do 90 000 m3/h.

– Elementy dodatkowe

Niektóre wentylatory wykorzystywane w przechowalniach warzyw i owoców posiadają szereg elementów dodatkowych, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednym z nich jest specjalna krata ochronna, która zwykle jest montowana od strony wirnika.

Reasumując, wentylatory WORP wyróżniają się dużą wydajnością, niezawodnością i odpornością na działanie zanieczyszczeń. Mogą one też wchodzić w skład zaawansowanych układów wentylacji, w których za pracę wentylatora odpowiada falownik.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród zimowy na dachu
Pianki poliuretanowe
Odprężanie blach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odprężanie blach