Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie zbrojenie wybrać?

1 grudnia 2022 zbrojenie


Budowa domu to nie tylko wylanie fundamentów, postawienie ścian, ich ocieplenie, a następnie wykończenie wnętrza. To również czynności związane ze zbrojeniem ścian, czyli de facto budową kręgosłupa, na którym osadzony jest dom. Które pręty zbrojeniowe będą najlepsze — stalowe, czy wykonane z kompozytu (włókna szklanego i żywicy epoksydowej)?

Stal czy kompozyt?

Właściwości obydwu rodzajów zbrojeń znacząco różnią się od siebie. Stal zbrojeniowa jest bardzo wytrzymałym ośrodkiem, choć z biegiem czasu ulega degradacji. Winą za to zjawisko obarcza się wilgoć i substancje chemiczne (często o wyraźnie zasadowym charakterze), które wchodzą w skład zapraw betonowych. Pręty zbrojeniowe kompozytowe zachowują swoje właściwości przez cały czas, gdyż są odporne zarówno na działanie wilgoci, jak i zasad lub kwasów. Poza tym zbrojenie kompozytowe jest lżejsze, łatwiejsze w montażu i — co najważniejsze — wykazuje podobne właściwości co jego stalowy odpowiednik.

Pręty zbrojeniowe a energooszczędność budynku

Stalowe zbrojenia były do niedawna jedynym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie. Pręty zbrojeniowe kompozytowe są rozwiązaniem stosowanym od niedawna, ale już teraz docenia się je za bardzo dobre właściwości termiczne. Stal jest świetnym przewodnikiem ciepła, co oczywiście przedkłada się szybszą ucieczkę energii z wnętrza budynku. Pręty kompozytowe są z kolei dobrymi izolatorami termicznymi. Oznacza to, że nie wpływają na charakterystykę termoizolacyjną ścian. Mówiąc wprost — zastosowanie prętów z włókna szklanego pozwala wyeliminować mostki cieplne, które zwiększają koszty ogrzewania nawet o kilka procent!

Charakterystyka elektryczno-radiowa

Budując dom z wykorzystaniem prętów stalowych, trzeba liczyć się z tym, że w jego wnętrzu odbiór sygnałów radiowych (np. GSM) będzie częściowo utrudniony. Jest to „zasługą”dużej przewodności elektrycznej stali, która w związku z tym pochłania sygnał radiowy. Pręty zbrojeniowe z kompozytu są izolatorami elektrycznymi, dzięki czemu sygnał bezprzewodowy (fala elektromagnetyczna) nie ulega tak dużemu osłabieniu. Oczywiście na osłabienie sygnału ma też wpływ grubość ścian, ilość przeszkleń, wysokość itd. Niemniej pręty zbrojeniowe również odgrywają tu bardzo dużą rolę, nie tylko wpływając na sygnał GSM, ale też na jakość połączeń interfejsu WiFi.

Reasumując, pręty kompozytowe mają olbrzymią przewagę nad swoimi stalowymi odpowiednikami. I choć ich parametry wytrzymałościowe są analogiczne względem prętów stalowych, to w porównaniu do nich mają wiele innych zalet, które w budownictwie są bardzo istotne.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród zimowy na dachu
Pianki poliuretanowe
Odprężanie blach

Jesteś zainteresowany reklamą?