Trudno wyobrazić sobie wiosenny ogródek bez choćby jednego tulipana. Swoją popularnością dorównują różom, przy czym nawet ogrodnicy nie są w stanie podać dokładnej liczby wyhodowanych przez dziesięciolecia odmian. Różnią się one pochodzeniem, terminem kwitnienia, wielkością kwiatów i barwą, ale tym, co łączy całe to bogactwo, jest niezwykła uroda kwiatów i niezawodność w uprawie.
Tulipany
Miłośnicy tulipanów tak dobierają gatunki i odmiany, aby jak najdłużej zdobiły ogród. W nieśmiałych jeszcze promieniach wiosennego słońca jako pierwsze zakwitają tulipany botaniczne Kaufmanna (Tulipa kaufanniana) i tulipany Fostera (Tulipa fosteriana) oraz wczesne odmiany tulipanów ogrodowych. Zaraz po nich pojawiają się mieszańce Darwina, tulipany Mendla, na koniec tulipany późne – tulipany Darwina, papuzie, liliokształtne, pojedyncze późne i pełne późne.
Tulipany nie mają szczególnych wymagań co do stanowiska, choć najpiękniej zakwitną w pełnym słońcu na glebie żyznej i przepuszczalnej. Ale dobrze poradzą sobie w półcieniu, na przykład pod drzewami. I choć w pierwszym roku po posadzeniu, dzięki zapasowi substancji pokarmowych zmagazynowanych w cebuli zakwitną na każdej przeciętnej glebie, to jeżeli chcemy się cieszyć okazałymi kwiatami, glebę przed posadzeniem należy starannie uprawić. Grządkę trzeba przekopać, dając 5 kg przefermentowanego obornika na 1 m2 powierzchni. Obornik z powodzeniem można zastąpić dojrzałym kompostem. Wczesną wiosną, gdy zaczynają wybijać nad powierzchnię, dobrze jest zasilić cebule garścią nawozów mineralnych.
Dbanie o tulipany
Tulipany przesadza się nie częściej niż co 2-3 lata. Po wykopaniu w końcu czerwca lub w pierwszej połowie lipca, gdy liście i łodygi żółkną i zaczynają zasychać, cebule należy przenieść do suchego przewiewnego miejsca. Po dwóch tygodniach, gdy przeschną, można zacząć je oczyszczać. Należy to robić delikatnie, oddzielając małe cebulki od cebuli macierzystej. Jak przechowywać cebulki tulipanów? Aż do sadzenia trzyma się je w zacienionym, przewiewnym i w miarę chłodnym miejscu, gdzie oczekiwać będą aż do września.
Tulipany rozmnażają się wyłącznie wegetatywnie. Cebule sadzimy ponownie do gruntu od końca września do końca października na głębokość około 10 cm, większe głębiej. Cenne odmiany warto posadzić w plastikowych koszyczkach, co ochroni je przed gryzoniami, a nam oszczędzi rozczarowywania na wiosnę. Przed nadejściem mrozów, gdy ziemia zacznie zamarzać, warto je przykryć warstwą ziemi kompostowej lub liśćmi, bo choć zimy wydają się o nas zapominać, to pogoda zawsze może zaskoczyć.