Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Fundament pod bramę przesuwną – co warto o nim wiedzieć?

12 kwietnia 2022 fundament pod bramę przesuwną


Pomimo tego że bramy przesuwne cieszą się już od ładnych kilku lat naprawdę dużą popularnością i inwestują w nie nawet najbardziej nieprzekonani inwestorzy, to w dalszym ciągu wiedza o ich budowie jest dość niska. Szczególnie dotyczy to fundamentu, na którym taka brama stoi. Czym powinien charakteryzować się fundament pod bramę przesuwną i co ogólnie powinno się o nim wiedzieć?

Czy fundament pod bramę przesuwną jest obowiązkowy?

Od czego zatem należy zacząć? Przede wszystkim wyjaśnić trzeba to, czy fundament pod bramę przesuwną jest obowiązkowy, a jeśli tak, to z jakiego powodu. Czym konkretnie jest więc taki fundament i jaka jest jego rola?
Jasno trzeba sobie w tym wypadku odpowiedzieć, że bez względu na to, jaki będzie rozmiar danej bramy, a także jaka będzie jej waga, fundament jest zawsze obowiązkową częścią takiej instalacji. Z jakiego powodu jest on tak ważny? Jak się okazuje, fundament to kluczowa sprawa, ponieważ zapewnia stabilność całej konstrukcji. W chwili, gdy brama jest przesuwana po specjalnej szynie, zmienia się jej obciążenie punktowe. Innymi słowy, generowany jest w trakcie przesuwania bramy różny nacisk na podłoże, a jej środek ciężkości się zmienia. Co stałoby się w sytuacji, gdyby pod bramą nie było fundamentu? Bardzo szybko grunt zacząłby pracować razem z nią, co w niedługim czasie doprowadziłoby do odkształcenia się bramy, a następnie do jej zablokowania się, czyli do uszkodzenia. Dlatego też, jeśli chce się mieć poprawnie działającą przesuwną bramę, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża, na którym będzie ona montowana, czyli wykonanie pod nią odpowiedniego fundamentu.

Najważniejsze parametry fundamentu pod bramę przesuwną

Jak więc widać fundament pod taką bramę jest sprawą absolutnie obowiązkową. Od czego jednak powinno się zacząć jego budowanie? Na jakie konkretnie sprawy trzeba w pierwszej kolejności zwrócić dużą uwagę, aby wykonany fundament sprawdzał się możliwie jak najlepiej?
Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby określić długość fundamentu. W tym wypadku nie można podać żadnego konkretnego wymiaru, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak szerokie będzie światło bramy. Przyjmuje się, że fundament powinien stanowić około 40% szerokości światła bramy.
Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest to, jak szeroki ma być fundament. W tym wypadku przyjmuje się, że zdecydowanie najlepiej jest wykonać model o szerokości około 350-500 mm. Bardzo ważną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać w przypadku określania szerokości pasa fundamentu, to aby w miejscu montażu napędu, czyli za słupem przelotowym, był on szerszy o około 150 mm.
Ostatnim bardzo ważnym parametrem, o którym koniecznie trzeba pamiętać, jest głębokość fundamentu. W tym wypadku trzeba poznać inny parametr, czyli punkt przemarzania gruntu. Jeśli zaniedba się tę kwestię i wykona się fundament za płytki, w wyniku działania mrozu może się on delikatnie unieść do góry, co rzecz jasna powodować będzie zaburzenie pracy napędu, a więc i poważne ryzyko uszkodzenia bramy. W Polsce na ogół fundament wykonuje się na głębokość około 100-140 cm.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wnętrze
Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy

Jesteś zainteresowany reklamą?