Styl eklektyczny. Często słyszymy takie wyrażenie, niemniej jednak nie każdy wie, co to właściwie oznacza. Słowem wstępu należałoby by wyjaśnić znaczenie wyrazu eklektyzm. Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN eklektyzm to „łączenie w jedną całość niejednorodnych elementów mających swe źródło w różnych stylach lub doktrynach”. Definicja ta ma zastosowanie i odnosi się do wielu dziedzin, m.in. sztuki, literatury czy filozofii.
Czym jest więc eklektyzm w projektowaniu i aranżacji wnętrz
Ano niczym innym niż mieszanką i połączeniem wielu stylów w jedną całość. Styl eklektyczny łączy w sobie różne trendy, niemniej jednak należy zachować umiar w takim miksowaniu stylów. Nie chodzi tu przecież o to, by zestawiać ze sobą przypadkowe przedmioty, ale o to by wszystkie rzeczy o różnym wyglądzie i pochodzeniu tworzyły jedną, spójną całość. Niewątpliwie urządzanie wnętrz w stylu eklektycznym daje nam wiele możliwości i rozwiązań, ważne jest natomiast, by nie przesadzić. Żeby wnętrze urządzone w tym stylu nie stało się graciarnią czy składem przypadkowych przedmiotów i mebli, należy kierować się dobrym smakiem i gustem.
Styl eklektyczny jest na pierwszy rzut oka zwariowany. Może sprawiać wrażenie chaotycznego, dlatego, że łączy w sobie wiele trendów. Wydawać by się mogło, że brak zdecydowania się na jeden styl wprowadzi do wnętrza zamęt i chaos i sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało jak magazyn sklepu meblowego, gdzie mieszają się wszystkie meble czy dodatki. Nic bardziej mylnego. W stylu eklektycznym bardzo ważne jest wyczucie smaku i urządzanie wnętrza według spójnej koncepcji, która sprawi, że pozornie przypadkowe i niepasujące do siebie meble i przedmioty tworzą spójną, przemyślaną i oszałamiającą aranżację.
Brak zasad
Główną i podstawową zasadą stylu eklektycznego jest brak zasad. Jeśli w trakcie aranżacji wnętrza ciężko zdecydować nam się na wybór jednego, wiodącego trendu, mieszajmy style. Jest przecież tyle rzeczy czy mebli, które chcielibyśmy mieć w domu. Nierzadko są to starocie przywołujące wspomnienia, z którymi ciężko się rozstać, bo są w rodzinie od pokoleń. I tak na przykład stara, rustykalna szafa po babci, która ostatnie lata spędziła na strychu z braku pomysłu na jej wykorzystanie, może teraz być absolutną „perełką” we wnętrzu urządzonym w minimalistycznym stylu. Ważne jest, by współgrała z pozostałymi elementami wystroju, stanowiła element aranżacji i tworzyła jedną harmonijną całość.
Styl eklektyczny daje olbrzymie możliwości w sferze aranżacji wnętrz. Umiejętne wykorzystanie elementów tworzących stylizację mieszkania sprawi, że wnętrze będzie oryginalne i niepowtarzalne. A pozorne wrażenie chaosu dodaje tylko smaczku całości aranżacji.